Jak zorganizować zieloną szkołę?

Jak zorganizować zieloną szkołę?

organizacja bezpiecznego wyjazdu

Zielona szkoła to dla uczniów czas zabawy i wypoczynku. Jednak z pewnością nie jest tym dla nauczycieli, którzy odpowiadają zarówno za całą sferę organizacyjną, edukacyjną oraz bezpieczeństwo wyjazdu. Zielona szkoła powinna zapewnić uczniom możliwość regeneracji sił fizycznych i psychicznych, poznawanie nowych miejsc, rozwijanie zdolności pracy w grupie, zaspokajanie potrzeb kulturowych i intelektualnych. Aby wszystkie te elementy mogły zaistnieć, konieczne jest spełnienie formalności, które zweryfikuje dyrektor szkoły przed wyjazdem. Dyrektor musi zapoznać się z programem i regulaminem zielonej szkoły i sprawdzić, czy nauczyciele zaplanowali zajęcia w sposób kreatywny, zapewniający rekreację i możliwość rozwoju. Ponadto powinien przejrzeć dokumentację wycieczki i upewnić się, że liczba opiekunów jest adekwatna do liczby uczestników.

Możliwość wyjazdu dla wszystkich dzieci

Udział w zielonej szkole powinien być zapewniony każdemu uczniowi danej klasy, oczywiście o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Częstym problemem jest trudna sytuacja materialna, w której wychowują się uczniowie. Ich rodzice nie mogą pozwolić sobie na wydatki związane z takim wyjazdem. Wychowawca powinien być zorientowany, rodzice których uczniów borykają się z problemami finansowymi. W takim wypadku dyrektor może częściowo sfinansować wyjazd dziecka, uzyskując fundusze od sponsorów. Dyrektor szkoły prócz sprawowania kontroli nad formalnymi kwestiami wyjazdu, powinien również zorganizować szkolenia dla nauczycieli, będących opiekunami podczas zielonych szkół.

Noclegi i odpowiedni autokar

Ważną kwestią jest znalezienie odpowiedniego ośrodka wczasowego, w którym zatrzymają się uczniowie. Jego dobór zależy często od planu całej wycieczki. Zawsze powinny znaleźć się tam wygodne pokoje noclegowe oraz stołówka. Niezwykle istotna jest również kwestia wynajmu odpowiedniego autokaru. Pamiętajmy, że musi być bezpieczny, nowoczesny i wygodny. Oprócz obowiązkowego sprawdzenia bezpieczeństwa i sprawności pojazdu, należy upewnić się również, czy ma on pasy, a na długie trasy także WC. Udogodnieniem dla dzieci będzie również telewizor. Warto znaleźć firmę transportową oferującą doskonałą i sprawną flotę pojazdów.